Fenntartható versenyképességet, társadalmi méltányosságot és rezilenciát célzó európai készségfejlesztési program
A Covid-19 világjárványt követően a bizottság helyreállítási stratégiának része a programjavaslat, amely által gondoskodnak arról, hogy az EU digitális átállása az ifjúságfoglalkoztatási szakpolitikák alapvető építőeleme legyen. Az elfogadott bizottsági javaslat – A fenntartható versenyképességet, társadalmi méltányosságot és rezilenciát célzó európai készségfejlesztési program – segíti a fiatalok foglalkoztatásának fellendítését, ambiciózus és számban kifejezhető célkitűzéseket határoz meg a továbbképzés (a meglévő készségek fejlesztése) és az átképzés (új készségek elsajátítása) tekintetében, amelyeket az elkövetkezendő öt évben kell megvalósítani.
A bizottság a program 12 intézkedésével az elhelyezkedéshez szükséges készségekre összpontosít azáltal, hogy szövetségesként együttműködik a tagállamokkal, a vállalatokkal és a szociális partnerekkel a reform érdekében. Lehetőséget kínál az egész életen át tartó tanulásban való részvételre mindenki számára, és hogy az uniós költségvetés igénybe vétele katalizátorként mozgósítsa az emberek készségeibe való állami és magánberuházásokat. A program célja, hogy a szociális jogok európai pillérében rögzített, a képzéshez és az egész életen át tartó tanuláshoz való jog Európa-szerte érvényes legyen, a városoktól kezdve a távoli, vidéki területekig, mindenki javát szolgálva.
- 1. Jelentéstervezet kapcsán megjelent hírek:
Sajtótájékoztató –a július 16-án tartott sajtótájékoztatón részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Györfy Ildikó, a Székely Károly Szakközépiskola igazgatója, Cilip Árpád a Hargita megyei Fejlesztési Ügynökség elnöke, Görbe István, az Electromatic System képviselője valamint Bíró Zsombor, az Egmatec cég képviselője. https://www.facebook.com/269909649719790/posts/3392498487460875/?vh=e
Az Európai Készségfejlesztési Program Online Konzultációja
- Nemzetközi reflexiók Apprenticeships in pandemic times? Regional COVID-19 responses showcased at EAfA-CoR workshop
- Konzultáció
- 2. A raportőri munka ütemterve:
A vélemény kidolgozási szakaszában az előadó és a szakértője felkérést kap arra, hogy találkozzanak a többi uniós intézmény és a tagállamok képviselőivel, illetve más fontos érdekcsoportokkal. Ezeken az üléseken az előadó megvitathatja a véleménnyel kapcsolatos terveit és céljait, és hasznos visszajelzésekre tehet szert.
A véleménytervezet megvitatásának és elfogadásának ütemterve:
– A jelentéstervezet mentén való információ-csere a konzultáció mentén, SEDEC szakbizottsági ülés- 2020. október 1.;
– A jelentéstervezet első vita és elfogadás, SEDEC szakbizottsági ülés – 2020 november 25 ;
– A jelentéstervezet elfogadása a plenáris ülésen – 2021 elején.
- 3. Háttértanulmányok:
Vocational education and training: a future-proof approach
- 4. Dokumentumok: