Régiók Bizottsága
Az 1994-ben létrehozott Régiók Európai Bizottsága (RB) a regionális és helyi képviselők európai uniós közgyűlése. 329 tagot számlál – regionális önkormányzatok elnökei, polgármesterek vagy régiók és városok választott képviselői – az EU 27 tagállamából. A tagok demokratikusan megválasztott képviselők és/vagy politikai mandátummal rendelkeznek saját hazájukban.
Az RB-n keresztül az EU helyi és regionális önkormányzatai beleszólhatnak a régiókra és a városokra hatást gyakorló uniós jogszabályok alakításába.
De… miért is hozták létre az RB-t?
Több mint 20 évvel ezelőtti létrehozása óta az RB azon munkálkodik, hogy közelebb hozza a polgárokat az Európai Unióhoz.
Általánosan elfogadott, hogy:
- az uniós jogszabályok 70%-a közvetlen hatással van a regionális és helyi szintre;
- az uniós polgárokat be kell vonni az európai építkezésbe;
- az uniós polgárok 50%-ának meggyőződése, hogy helyi és regionális szinten megválasztott képviselőik jobb helyzetben vannak ahhoz, hogy uniós szinten képviseljék őket;
- a regionális és helyi szinten választott, polgárközeli önkormányzatoknak képeseknek kell lenniük arra, hogy az uniós jogszabályok előkészítése során ismertessék álláspontjukat.
2009-ben a Lisszaboni Szerződés elismerte és megerősítette az RB fontos szerepét. Erről a továbbiakban még több információt olvashat.
Hogyan viszi közelebb az RB az EU-t a polgárokhoz?
- Az RB tagjai abban a régióban vagy városban élnek és dolgoznak, ahonnan származnak, tehát tisztában vannak a választópolgáraikat foglalkoztató kérdésekkel.
- Az európai döntéshozatali és jogalkotási folyamat központjában szószólóként képviselik választóik véleményét, továbbá tájékoztatják őket az európai uniós fejleményekről, azáltal, hogy RB-üléseknek és konferenciáknak adnak otthont régiójukban vagy városukban.
- A Régiók Európai Bizottsága révén a régiók és települések hivatalosan is beleszólhatnak az uniós döntéshozatalba, és ezáltal érvényre juttathatják a regionális és helyi hatóságok véleményét és érdekeit.
- Az Európai Bizottságnak, az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek konzultálnia kell a Régiók Európai Bizottságával a helyi és regionális önkormányzatokat érintő témákkal – pl. az egészségüggyel, oktatással, foglalkoztatással, szociálpolitikával, gazdasági és társadalmi kohézióval, közlekedéssel, energiaüggyel és éghajlatváltozással – kapcsolatos jogszabályok kidolgozása során.
- Ha ezt elmulasztják, a Régiók Európai Bizottsága keresetet indíthat ellenük a Bíróságnál.
- A Régiók Európai Bizottsága a hozzá beérkező jogszabályjavaslatokról véleményeket dolgoz ki és fogad el, melyeket megküld az érintett uniós intézményeknek.
- A Régiók Európai Bizottsága saját kezdeményezésre is véleményt adhat ki.
Összetétel
A Régiók Európai Bizottságának tagjai a helyi, illetve a regionális önkormányzatok választott képviselői közül kerülnek ki. Mindegyik uniós ország maga jelöli ki, kiket kíván a Régiók Európai Bizottságába delegálni. A jelölteket az Európai Unió Tanácsa nevezi ki öt évre. Megbízatásuk megújítható. Az, hogy az egyes uniós tagállamok hány személyt jelölhetnek a Régiók Európai Bizottságába, az adott ország népességétől függ.
Az egyes országokból delegált tagok ún. nemzeti delegációkat alkotnak, melyek összetételének tükröznie kell az adott ország politikai, földrajzi, regionális és helyi viszonyait.
Ezen túlmenően mindegyik tag beléphet a Régiók Európai Bizottságán belül működő politikai csoportok valamelyikébe. Jelenleg a politikai hovatartozás függvényében a következő öt politikai csoport működik a Régiók Európai Bizottságán belül: Európai Néppárt (EPP), Európai Szocialisták Pártja (PES), Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE), Európai Szövetség (EA) és Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR). A Régiók Európai Bizottságának tagjai úgy is dönthetnek, hogy egyik politikai csoportba sem lépnek be (függetlenek).
A Régiók Európai Bizottsága saját tagjai közül nevez ki elnököt, akinek a megbízatása két és fél évre szól.
Hogyan végzi munkáját a Régiók Európai Bizottsága?
A Régiók Európai Bizottsága (ugyancsak saját tagjai közül) előadót nevez ki. Az előadó feladata, hogy konzultáljon az érdekelt felekkel, és előkészítse a bizottság által kiadandó véleményt. Az előadó által előkészített szöveget az adott szakpolitikai területért felelős szakbizottság vitatja meg és fogadja el. A véleményt ezt követően az összes tag elé terjesztik a Régiók Európai Bizottságának plenáris ülésén, ahol a tagok szavaznak a vélemény módosítását és elfogadását illetően. Az elfogadott véleményt a Régiók Európai Bizottsága az összes érintett uniós intézménynek megküldi.
A Régiók Európai Bizottsága évente hat alkalommal tart plenáris ülést. Ezeken az üléseken a tagok 50–80 uniós jogalkotási kezdeményezéssel kapcsolatban fogadnak el véleményeket.
A Régiók Európai Bizottsága és Ön
A Régiók Európai Bizottsága – a regionális és helyi hatóságoktól kezdve egészen az uniós polgárokig – minden szinten ösztönzi a részvételt. A regionális és helyi hatóságok, szövetségek, nem kormányzati szervezetek, szakértők és tudományos szakemberek internetes felmérésekben, konzultációkban és eseményeken vehetnek részt. Az Európai Vállalkozói Régió díjra a politikai hatáskörrel rendelkező régiók pályázhatnak, az ún. disszertációs pályázatokon pedig tudományos szakemberek indulhatnak.
A Régiók Európai Bizottsága több hálózatot is életre hívott abból a célból, hogy az Európai Uniót alkotó régiók és települések mindegyike számára lehetővé tegye a bevált módszerek átadását és átvételét, az együttműködést, valamint a különböző témákban (növekedés és foglalkoztatás, éghajlatváltozás elleni küzdelem, határokon átívelő együttműködés, fejlesztés és szubszidiaritás) uniós szinten folyó vitafolyamatban való részvételt.
Ezenfelül a helyi és a regionális hatóságok aláírhatják az európai többszintű kormányzásról szóló chartát, mely felhívja a figyelmet arra, hogy a településeknek és a régióknak joguk és egyben kötelességük is részt venni az uniós lakosságot érintő szakpolitikák végrehajtásában.
ELNÖKSÉG ÉS TAGOK
Az Elnökség az RB irányító testülete, amely 63 tagból: az elnökből, az első alelnökből, 28 alelnökből (tagállamonként egy), a politikai csoportok elnökeiből és a nemzeti delegációk 28 más tagjából áll. Ez lehetővé teszi, hogy tükrözze a nemzeti és politikai egyensúlyt. Az Elnökség általában évente hét vagy nyolc ülést tart, elkészíti az RB politikai programját, és határozatainak végrehajtására vonatkozóan utasításokat ad az adminisztráció számára.
A tagok mandátuma
A Régiók Bizottsága tagjának megbízatása 5 évre szól, és azon a napon kezdődik, amelyen a Tanács általi formális kinevezése hatályba lép. A tag vagy a póttag megbízatása lemondással, a Régiók Bizottsága tagjának való kinevezésére jogosító választással nyert képviselői megbízatásának lejártával vagy elhalálozással szűnik meg. A Tanács a megbízatás fennmaradó időtartamára új tagot nevez ki.
A póttagok részvétele
Bármely tag képviseltetheti magát valamely más taggal vagy póttaggal, amennyiben nem tud részt venni a plenáris ülésen, a szakbizottság ülésén, vagy más ülésen. A póttag vagy helyettesítő tag kizárólag egy tag szavazati jogát képviselheti. Az érintett ülésen a tagokkal azonos jogokkal és feladatokkal rendelkezik.
POLITIKAI CSOPORTOK
A nemzeti küldöttségek több tagból állnak a 27 EU-tagállam mindegyikéből. Ezek tükrözik az egyes tagállamok általános politikai, földrajzi és helyi / regionális egyensúlyát.
Minden egyes nemzeti kormány javasolja regionális és helyi képviselőit (teljes jogú tagok és póttagok), akiket azután az EU Tanács jóváhagy. Együtt alkotják azt a 329 tagú Régiók Bizottságát, amely évente néhány alkalommal Brüsszelben gyűjti össze a politikai prioritásokat és véleményeket fogad el az uniós jogszabályokról.
Az RB-n belül öt politikai csoport létezik: az Európai Néppárt (EPP), az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), az Európai Szocialista Párt (PES), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) és az Európai Szövetség (EA). A politikai csoportok tagjai összeülnek a fontosabb ülések előtt, hogy közös álláspontot alakítsanak ki.
Üzemmód
Minden egyes nemzeti delegáció elnököt választ és koordinátort nevez ki. A koordinátorok szerepe az RB adminisztrációja és nemzeti küldöttségük tagjai közötti kapcsolat.
A Régiók Bizottsága a következő küldetéseket ajánlja a nemzeti delegációknak:
- annak nyilvántartása, amely a tagok eljárási ügyeit és infrastruktúráját irányítja;
- kiemelt fontosságú együttműködés más nemzeti delegációk koordinátorával;
- ülések szervezése a plenáris ülések előtt vagy alatt, valamint tárgyalótermek használata
A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK ÖSSZETÉTELE TAGÁLLAMONKÉNT
|
EURÓPAI NÉPPÁRT CSOPORT
1994-es létrehozása óta az Európai Néppárt Csoport az Európai Régiók Bizottsága egyik vezető ereje; az EU regionális és helyi képviselőinek gyűlése . Tekintettel arra, hogy az uniós jogszabályok körülbelül kétharmadát a helyi és regionális önkormányzatok hajtják végre, helyi és regionális szinten megválasztott kormányzati képviselőket mond fel az uniós jogszabályok tartalmáról, és képviseli az EU különböző városaiban, régióiban élő és dolgozó polgárok érdekeit és önkormányzatok. A helyi és regionális politikusok ideális helyzetben vannak ahhoz, hogy szoros kapcsolatokat alakítsanak ki és tartsanak fenn az európai állampolgárokkal. Az EPP-csoport célja az RB hatékonyságának és befolyásának fokozása formális és informális kapcsolatok révén a többi uniós intézmény és kormány között.
A globálisan gondolkodó – helyben fellépő mottó alatt az EPP képviselőcsoport határozottan védi a szubszidiaritás elvét. Ez azt jelenti, hogy a döntéseket mindig a polgárokhoz legközelebb eső szinten kell meghozni, kivéve, ha jobb eredményt érhetünk el nemzeti vagy európai szinten végzett munkával.
A párt az Európai Parlamentben és az Európai Régiók Bizottságánál képviseli a csoportokat, hogy megvédje és előmozdítsa a demokrácia, az átláthatóság és a hatékonyság értékeit a közös politikák kialakításával és a polgárok elsajátításával.