Tinerii au o voce ce trebuie încurajată să se facă auzită!
Tinerii au o voce ce trebuie încurajată să se facă auzită!
Aici intervine rolul autorităților locale și regionale de a reduce distanța dintre Europa și tinerii ei cetățeni.
Rezultatele alegerilor europene și locale ne-au arătat că în continuare prezența tinerilor la vot este foarte redusă.
De aceea, dezbaterea la care am participat azi, la Vilnius, este foarte importantă pentru a atrage atenția încă o dată asupra necesității integrării tinerilor în procesele democratice, în educație și în găsirea de soluții pentru creșterea oportunităților de integrare în câmpul muncii.
La nivel local avem pârghiile necesare pentru a crește gradul de implicare al tinerilor prin dialog și interacțiuni specifice.
Trebuie însă să găsim strategiile inovatoare care să-i determine pe tineri să se implice în politică, acolo unde ei pot aduce schimbarea.
În lumina alegerilor viitoare din România, trebuie déjà să ne gândim cum îi vom mobiliza pe acești tineri.
Avem nevoie de mai mult dialog și de mai multă gândire comună.
#europamaiaproapedetineri #incluziune #implicare #vot #schimbare